Jednou provždy se občan zbaví starostí jak likvidovat odpadní vody (OV) – nyní je možné vypouštět OV do vodotěsných jímek (nepřipouští se septiky), odkud je třeba OV vyčerpat a následně odvézt na ČOV, za to občan zaplatí a je povinen doložit doklad o likvidaci OV. Pokud by tak neučinil, je v kompetenci obce, krajského úřadu a v neposlední řadě České inspekce životního prostředí (ČIŽP) toto nařídit, jinak by následovaly postihy. Doklady o likvidaci můžou být požadovány za tři roky zpětně.
Projekt na zřízení kanalizační přípojky je možno řešit hromadně pro celou obec, dochází tímto k úspoře nákladů na projekt, pokud by si projekt zajišťoval občan sám, např. později po vybudování hlavní kanalizace.
Podobně dojde k úspoře, pokud by se hromadně vyřizovalo povolení ke stavbě kanalizační přípojky.
V průměru (podle průměrné délky přípojky) asi 2/3 nákladů za zřízení přípojky hradí svazek, obec, příp. dotace – platí pro stav, kdy odbočení a vedení přípojky na soukromý pozemek je součástí hlavní stavby kanalizačních řadů, podmínkou je, že se občan rozhodne k vybudování přípojky před realizací hlavní kanalizace v obci. Pokud by se občan rozhodl vybudovat přípojku později, bude ji hradit v plné výši.
V době realizace veřejné kanalizace je možno po dohodě využít zhotovitele veřejné kanalizace ke zhotovení zemních prací, ale i na realizaci celé přípojky.